Relief
Co znamená hvězda v našem znaku?

Kvalitní gastronomie

Gastronomii v našem podniku se snažíme koncipovat tak, aby pro vás byla opravdovým zážitkem. Naši šéfkuchaři se zaměřují na tradiční českou kuchyni. Cílem je pro nás spokojený host, který se bude rád vracet. Zakládáme si na otevřenosti a poctivosti a rádi vás přesvědčíme, že v našem podání nejde o prázdné fráze. Výběr správných a čerstvých surovin je pro nás klíčový. Maso sháníme v prvotřídní bio kvalitě a nakupujeme od prověřených řezníků.

Najdete u nás jak studené předkrmy k pivu, tak i plnohodnotná jídla. Pro naši restauraci chceme zkrátka poctivou kvalitu - a platí to i pro nápoje. Budete potěšeni výběrem našich prvotřídních vín z Moravy.

Řád Křižovníků, aneb proč máme ve znaku hvězdu?

Restaurant Relief se nachází v prostorách areálu kláštera Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Tento řád byl založen královskou dcerou Anežkou Přemyslovnou (pozdější Anežkou Českou) jako jediný ryze český řád a jediný mužský řád na světě založený ženou. Zde se věnovali nejenom špitálnictví (péči o nemocné, chudé a přestárlé), ale i péči o Juditin most a později o jeho mnohem slavnějšího nástupce most Karlův. Juditin most byl stržen povodní v únoru 1342 a byl nahrazen mostem kamenným založeným Karlem IV. Zbytky Juditina mostu je možno spatřit v budově areálu. Původní dřevěný špitál s celým klášterem lehl popelem v den úmrtí Karla IV. – Otce vlasti.

Centrem celého křížovnického areálu u Karlova mostu je barokní kostel v Františka z Assisi, který je součástí křížovnícké cesty. Postaven byl v závěru 17. století na místě svého staršího středověkého předchůdce, jehož pozůstatky se nacházejí v podzemí pod stávajícím kostelem. V tomto podzemním kostele jsou krypty a náhrobky osobností řádu a je možno do něj nahlédnout malým zamřížovaným otvorem v podlaze horního kostela. V současném kostele jsou mimo jiné druhé nejstarší varhany v Praze (rok 1701). Kamenný salonek naší restaurace se nachází přímo pod těmito varhanami a oltářem kostela.

Za nacistické okupace byly budovy areálu zabrány pro potřeby protektorátních úřadů a gestapa. V roce 1950 areál zabral komunistický režim a nastěhoval do něho část ministerstva vnitra. Řád velmi utrpěl pronásledováním, kdy řada členů skončila ve vězení a táborech nucených prací v uranových dolech.

V listopadu 1989 byla Anežka Česká prohlášena za svatou. Pouhý týden po jejím svatořečení vypukla v Československu sametová revoluce. O tomto politickém převratu se hovoří jako o novém svatoanežském zázraku.